| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6749 | Extra 10% Discount | GO TO STORE | |
|
Rs 8999 | 10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 8499 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.425No cost EMI available | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Physical Aperture | Rear (f/2.0), Front (f/2.0) |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5MP |
| Rear Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Rear | 13MP |
| Image Stabilization | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 505 |
| CPU | 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 435 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM, Micro & Nano (Hybrid) |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP, LE |
| Infrared | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, Upto 128GB (Hybrid Slot) |
| RAM | 3 GB |
| Internal | 32 GB |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 296 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Screen to body percentage | 707.0 % |
| Screen Size | 5.0 inches |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 432 |
| Removable Battery | No |
| Talk time | 36 |
| Wireless Charging | No |
| Capacity | 4100 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast Charging | No |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Colors | Black, Gold |
| Launch Date | 23 May 2017 |
| Water Resistant | No |
| Dimensions | 5.4 x 2.7 x 0.3 inches (139.2 x 70 x 8.7 mm) |
| Weight | 156 grams |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |