| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 12999 | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Architecture | 64-bit |
| CPU | 2GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Hybrid) |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB OTG Support | Yes |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/b/g/n |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Hybrid Slot) |
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Front | 1322112 M.Pixels |
| Video | Rear: 1920x1080 @ 30 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps |
| Rear | Triple (50 MP, f/1.8, Wide Angle Camera + 8 MP, f/2.2, Wide Angle, Ultra-Wide Angle, depth Camera(4.0" sensor size, 1.12µm pixel size) + 2 MP, f/2.4 Camera(1.7" sensor size)) |
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Zoom | Digital 8 x |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| General: | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Launch Date | November 29, 2021 |
| Colors | Sterling Blue, Meteorite Grey |
| Weight | 180 grams |
| Water Resistant | Yes, Splash proof, IPX2 |
| Dimensions | 6.35 x 2.94 x 0.33 inch (161.19 x 74.6 x 8.49 mm) |
| Face unlock | Yes |
| Size | 6.4 inches (16.26 cms) |
| Battery: | |
|---|---|
| Wireless Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080 pixels |
| Screen to body percentage | 8224.0 % |
| Display Type | AMOLED |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 411 pixels per inch (ppi) |
| Aspect ratio | 20:9 |