| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 5299 | Extra 10% Discount | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0.2 (Lollipop) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 717.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Protection | Corning Concore Glass |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 441 pixels per inch (ppi) |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Weight | 130 grams |
| Dimensions | 5.4x2.7x0.3 inches |
| Water Resistant | No |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | No |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 32 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Rear Camera Features | Rear Flash, Dual LED |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| Graphics | 1.7 GHz (Quad Core) + 1.0 GHz (Quad Core) |
| CPU | 1.7 GHz |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 35 |
| Fast Charging | Yes |
| Capacity | 3120 mAh |