| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7499 | Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 14.66 x 7.36 x 0.64 cm(146.6 x 73.6 x 6.45) |
| Weight | 141 gms |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | Mediatek MT6595 |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | Amoled FHD |
| Size (in inches) | 13.2 CM (5.2) |
| Resolution | 1920 pixels |
| Camera: | |
|---|---|
| Primary | 13 MP |
| Front | 8 M.Pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2700 mAh |
| Standby Time | Upto |
| Type | Li-ion |
| Talk time | Upto |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | Yes upto 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |