| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 10000 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Video | Yes |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| RAM | 1 GB |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 644.0 % |
| Pixel Density | 312 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | IPS LCD |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 133 grams |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 3 |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 300 |
| Capacity | 2200 mAh |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.2 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| Graphics | Adreno 306 |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| NFC Chipset | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |