| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 9475 | Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | HD |
| Resolution | 1280 pixels |
| Size (in inches) | 5.5 inch |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | HD |
| Front | 0 M.Pixels |
| Primary | Yes, 8 MP + 2 MP (Dual Rear Camera) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | Above |
| Type | 3000 mAh |
| Standby Time | Upto |
| Capacity | 3000 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v4 |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual Sim |
| Wi-Fi | Yes, 802.11a/b/g/n, |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 x 0.9 x 15.4 cm |
| Weight | 167 gm |
| Processor: | |
|---|---|
| GPU | ARM Mali-T720 MP1 600MHz, HD Game Support |
| OEM | 1 GHz + MTK MT6735, Quad Core |
| Frequency | 1 GHz |
| No of Cores | Quad Core |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | microSD, upto 64 GB |