| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3999 | Get Extra 10% off. Use Code "BRAND10" T&C Buy any 3 products and get flat Rs. 200 off on Prepaid Orders. Use Coupon "B3G200" T&C Pay online and Get Flat 25% Off on Prepaid Orders T&C ICICI Net Banking :- 10% Instant Discount* on ICICI Net Banking T&C | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT IPS |
| Size (in inches) | 5 inch |
| Resolution | 1284 pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Frequency | 13 GHz |
| GPU | ARM Mali-400 MP2 500MHz, 293 PPI, HD Game Support |
| OEM | 1.3 GHz + 1.3 GHz + Quad-Core, Quad Core |
| No of Cores | Quad Core |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | Upto 64GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM Configuration | Dual Sim |
| GPS | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 145.9x71.4x8.5 mm |
| Weight | 130 gm |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | HD |
| Primary | Yes, 8 MP + 2 MP (Dual Rear Camera) |
| Front | 2 M.Pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | 2100 mAh |
| Talk time | Upto |
| Standby Time | Upto |
| Capacity | 2100 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |