| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 5999 | Exciting EMI offers | GO TO STORE | |
|
Rs 5990 | Get extra â¹1560 off (price inclusive of discount)5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹1560 off (price inclusive of discount)5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹1560 off (price inclusive of di | GO TO STORE |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 64GB |
| RAM | 3 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.2 |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 706.0 % |
| Display Type | IPS LCD |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 720x1080 pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| CPU | 1.3 GHz |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | No |
| Dimensions | 6.0x3.0x0.4 inches |
| Weight | 193 grams |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Yes |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | Selfie Flash |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |