| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Resolution | 720 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD, 2.5D Curved Glass |
| Screen to body percentage | 6509.0 % |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Capacity | 2600 mAh |
| Removable | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Micro) (SIM2: Micro) |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |
| Infrared | Yes |
| USB OTG Support | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| USB | microUSB 2.0, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| NFC Chipset | No |
| Camera: | |
|---|---|
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Rear | Single (13 MP Camera) |
| Flash | Rear (LED Flash), Front (LED Flash) |
| Front | 5 M.Pixels |
| Video | Rear: 1280x720 @ 30 fps |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Architecture | 64-bit |
| CPU | Quad core, 1.25GHz, Cortex A53 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 32 GB (Dedicated) |
| Internal Memory | 32 GB |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 160 grams |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Dimensions | 5.72 x 2.86 x 0.36 inch (145.3 x 72.7 x 9.1 mm) |
| Build | Case: Metal, Back: Metal |
| Launch Date | December 11, 2017 |
| Size | 5.0 inches (12.7 cms) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Rear |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |