| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4999 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Card.Extra 5% off with Axis Bank Buzz Credit Card. | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 8 M.Pixels |
| Rear | Single (13 MP Camera) |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Flash | Rear (LED Flash), Front (LED Flash) |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | No |
| Wireless Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 32 GB (Dedicated) |
| RAM | 3 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | Quad core, 1.25GHz, Cortex A53 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Architecture | 64-bit |
| General: | |
|---|---|
| Build | Case: Metal, Back: Metal |
| Dimensions | 6.18 x 3.03 x 0.35 inch (157 x 77 x 9.0 mm) |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Weight | 181 grams |
| Size | 5.5 inches (13.97 cms) |
| Launch Date | September 24, 2017 |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 6882.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD, 2.5D Curved Glass |
| Resolution | 720 pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Infrared | Yes |
| USB OTG Support | Yes |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear |