| Camera: | |
|---|---|
| Front | 0 M.Pixels |
| Video | HD, Full HD |
| Primary | Yes, 13 MP |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Internal | 16 GB |
| Expandable | microSD, upto 128 GB |
| Processor: | |
|---|---|
| GPU | 450MHz Mali-T720 MP2 GPU, 294 PPI, HD Game Support |
| Frequency | 13 GHz |
| OEM | 1.3 GHz, Quad Core |
| No of Cores | Quad Core |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT |
| Resolution | 1280 pixels |
| Size (in inches) | 5 inch |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| SIM Configuration | Dual Sim, (DUAL STAND BY) |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | Gyroscope |
| Accelerometer | Accelerometer |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | 2350 mAh |
| Capacity | 2350 mAh |
| Standby Time | Upto |
| Talk time | Upto |