| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 21499 | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 185 grams |
| Colors | Cyber Teal, Electric Graphite |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Dimensions | 6.54 x 2.99 x 0.32 inch (166 x 76 x 8.2 mm) |
| Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Launch Date | August 17, 2021 |
| Water Resistant | Yes, Splash proof, IP52 |
| Face unlock | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U MT6853V |
| CPU | 2.4GHz, Dual core, Cortex A76 + 2GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Graphics | Mali-G57 MC3 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | Triple (108 MP, f/1.9 Camera + 8 MP, f/2.2, Wide Angle, Ultra-Wide Angle Camera(1.12µm pixel size) + 2 MP, f/2.4, depth Camera(1.75µm pixel size)) |
| Video | Rear: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 60 fps, 1280x720 @ 240 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps |
| Front | 3222507 M.Pixels |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Zoom | Digital 8 x |
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Display: | |
|---|---|
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Screen to body percentage | 8591.0 % |
| Pixel Density | 393 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1080 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Display Type | OLED, 2.5D Curved Glass, HDR 10+ |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 1 TB (Hybrid Slot) |
| RAM | 6 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Turbo Power, 30W |
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| USB OTG Support | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| NFC Chipset | Yes |
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/b/g/n/n 5GHz |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Hybrid) |