| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 8999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE | |
|
Rs 13999 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.700Additional 5% Cashback on purchase using HDFC Bank Debit Cards EMI transactionsZero cost EMI available | GO TO STORE |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 13 M.Pixels |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.3x3.2x0.3 inches |
| Weight | 208 grams |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Internal | 64 GB |
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5020 mAh |
| Standby Time | 829 |
| Talk time | 53 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 368 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | AMOLED |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 755.0 % |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Mali-T720MP3 |