| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 27999 | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Pixel Density | 393 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 8749.0 % |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 pixels |
| Display Type | OLED, 2.5D Curved Glass, HDR 10+ |
| Brightness | 450 nits |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| USB OTG Support | Yes |
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| Camera: | |
|---|---|
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Flash | Rear (Dual-color LED Flash) |
| Front | 3222507 M.Pixels |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video | Rear: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 60 fps, 1280x720 @ 240 fps, Front: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 fps |
| Rear | Triple (108 MP, f/1.9, Wide Angle Camera + 16 MP, f/2.2, Wide Angle, Ultra-Wide Angle Camera(13 mm focal length, 1µm pixel size) + 8 MP, f/2.4, Telephoto Camera(79 mm focal length, 1µm pixel size)) |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C mm |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 2.4GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9GHz, Quad core, Kryo 670 |
| Architecture | 64-bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Graphics | Adreno 642L |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Polymer |
| Fast Charging | Yes, Turbo Power, 30W |
| Removable | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| General: | |
|---|---|
| Size | 6.7 inches (17.02 cms) |
| Build | Back: Plastic |
| Water Resistant | Yes, Splash proof, IP52 |
| Colors | Frosted Pearl, Frosted Emerald |
| Dimensions | 6.42 x 2.99 x 0.27 inch (163 x 76 x 6.9 mm) |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Weight | 163 grams |
| Launch Date | August 17, 2021 |
| Face unlock | Yes |