| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3499 | 10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Instant Discount on Federal Bank Debit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 3499 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.175Additional 5% Cashback on purchase using Credit/Debit Card EMI optionZero cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 4549 | GO TO STORE | ||
|
Rs 5490 | Pay online and get Flat 15% off T&C MobiKwik:- Use 100% SuperCash Balance* T&C | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 720p(HD) |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Sound: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 277 |
| Capacity | 1850 mAh |
| Talk time | 18.5 |
| Fast Charging | No |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Expandable | microSD, 32 GB |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 153 grams |
| Dimensions | (5.2x2.6x0.3 inches) |
| Water Resistant | No |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 480x854 pixels |
| Protection | Asahi Glass |
| Screen to body percentage | 641.0 % |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP |
| Infrared | No |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400MP2 |
| No of Cores | 4 (quad core) |
| Chipset | MediaTek MediaTek MT6580M |
| CPU | 1.3 GHz |