| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6290 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹5700 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹5700 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 7990 | Buy any 2 products and get flat Rs.75 off on Prepaid and COD Orders. Use Coupon "B2G75" T&C | GO TO STORE | |
|
Rs 5399 | GO TO STORE | ||
|
Rs 5990 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.300Additional 5% Cashback on purchase using ICICI Bank Credit CardNo cost EMI available | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 296 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| CPU | 1.25 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v7.0 (Nougat) |
| General: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| RAM | 3 GB |