| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 16699 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE | |
|
Rs 9289 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.464Zero cost EMI available | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Capacity | 3000 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 725.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 423 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Display Type | LTPS |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP |
| Wi-Fi | Yes |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano SIM/ Micro SIM) |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Mali-T880 MP4 |
| CPU | 2.3 GHz (Quad Core) + 1.8 GHz (Quad Core) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 153 grams |
| Dimensions | 5.7x2.8x0.3 inches |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Video | 1080p@60fps |
| Rear | 12 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |