| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 14999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2400 mAh |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.5x2.7x0.2 inches |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 693.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | Super AMOLED |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| RAM | 15 GB |
| Expandable | MicroSD, 64 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |