| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 12999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExchange offerNo Cost EMI on Bajaj Finserv EMI Card on cart value above â¹4499No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExchange of | GO TO STORE | |
|
Rs 6799 | GO TO STORE |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8MP |
| Rear | 13MP |
| Rear Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Selfie Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, Upto 128GB (Dedicated Slot) |
| RAM | 3 GB |
| Internal | 32 GB |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen Size | 5.99 inches |
| Screen to body percentage | 7738.0 % |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Wireless Charging | No |
| Removable Battery | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G LTE, 3G |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Dedicated Slot) |
| Wi-Fi | Yes, with Hotspot |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP, LE |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.24 x 2.97 x 0.31 inches (158.5 x 75.5 x 7.9 mm) |
| Weight | 158 grams (5.57 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Water Resistant | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-T720MP2 |
| No of Cores | 4 (Quad core) |
| CPU | 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6737H |