| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 20099 | No Cost EMI on Bajaj Finserv EMI Card | GO TO STORE |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 16 M.Pixels |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 64 GB |
| Expandable | No |
| RAM | 4 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
| Talk time | 22 |
| Type | Li-Po |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP |
| SIM Configuration | Single SIM (Nano-SIM) |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 518 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1440x2560 pixels |
| Display Type | Super AMOLED |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 759.0 % |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Mali-T760MP8 |
| CPU | 1.5 GHz (Quad Core) + 2.1 GHz (Quad Core) |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 171 grams |
| Dimensions | 6.0x3.0x0.3 inches |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |