| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6099 | Extra 10% Discount | GO TO STORE | |
|
Rs 15999 | GO TO STORE |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Adreno 420 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 2.7 GHz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 805 |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Expandable | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Single SIM (Nano-SIM) |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP |
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | Yes |
| Dimensions | 6.2x3.2x0.4 inches |
| Weight | 184 grams |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3220 mAh |
| Talk time | 24 |
| Standby Time | 330 |
| Type | Li-Po |
| Fast Charging | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash, Dual LED |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | 2160p@30fps |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1440x2560 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 493 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 741.0 % |