| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 540x960 pixels |
| Screen to body percentage | 722.0 % |
| Pixel Density | 200 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 8 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Sound: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | PowerVR SGX531 |
| CPU | 1.0 GHz |
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 720p@30fps |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Selfie | 1.3 M.Pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3140 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 14 |
| Standby Time | 845 |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 161 grams |
| Dimensions | 5.9x3.0x0.3 inches |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.1 (Jelly Bean) |