| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 10999 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.15% off on first Pay Later Order.Lenovo Smart Clock Essential. | GO TO STORE | |
|
Rs 6399 | No Cost EMI with HDFC Bank Credit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 9999 | Additional 5% Cashback on purchase through EMI option using ICICI BANK Credit CardLow cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 10899 | GO TO STORE | ||
|
Rs 9999 | Exciting EMI offers | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Wireless Charging | No |
| Capacity | 3050 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Removable Battery | No |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen to body percentage | 731.0 % |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Gyroscope | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.9 x 2.9 x 0.3 inches (151.4 x 75.4 x 7.9 mm) |
| Colors | Gold, Gray, Silver |
| Water Resistant | Yes |
| Weight | 163 grams (5.75 oz) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| SIM Configuration | Dual SIM, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Bluetooth | v4.1 with A2DP, LE, aptX |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8MP |
| Rear Camera Features | LED flash, panorama |
| Physical Aperture | Rear (f/2.0), Front (f/2.0) |
| Rear | 16MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek Helio P15 |
| Graphics | Mali-T860MP2 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Architecture | 64 bit |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Internal | 64 GB |
| Expandable | microSD, Upto 256GB (Hybrid Slot) |