| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | No |
| Internal | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Yes |
| Rear | 16 M.Pixels |
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Adreno 330 |
| Chipset | Qualcomm MSM8274 Snapdragon 800 |
| CPU | 2.5 GHz |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.9x2.9x0.3 inches |
| Weight | 150 grams |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | Yes with hotspot, Wi-Fi Direct |
| SIM Configuration | Single SIM (Micro SIM) |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Capacity | 2500 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | IPS LCD |
| Screen to body percentage | 738.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |