| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 13990 | Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop now to get Extra 10% Off (Upto â¹100) on your next Fashion purchaseExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop now to get Extra 10% Off (Upto â¹100) on your next Fashion purchaseExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop now to get Extra 10% Off (Upto â¹100) on your next Fashion purchaseExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop now to get Extra 10% Off | GO TO STORE | |
|
Rs 13990 | Zero cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 12290 | Special Discounted Price* | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable Battery | No |
| Type | Li-Ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-G72 MP3 |
| CPU | 4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| No of Cores | 8 (Octa-core) |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Expandable | microSD, Upto 256 GB (Hybrid Slot) |
| Display: | |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Pixel Density | 403 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 1080 pixels |
| Screen to body percentage | 822.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive, Multi-touch |
| Aspect ratio | 18.7:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.18 inches |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP, LE |
| Infrared | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM, Micro-SIM (Hybrid Slot) |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Yes, with WiFi Direct, hotspot |
| NFC Chipset | No |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Camera: | |
|---|---|
| Physical Aperture | Rear (f/2.0), Front (f/2.0) |
| Other Features | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Features | LED Flash, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear | Dual (16MP + 5MP) |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 16MP |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity, Compass, Infrared face recognition |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Gyroscope | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | 8 October 2018 |
| Dimensions | 6.10 x 2.97 x 0.31 inch (155 x 75.5 x 7.9 mm) |
| Colors | Dark Grey, Silver |
| Weight | 195 grams (6.88 oz) |