| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7999 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra â¹2000 off* on Axis Bank Credit and Debit CardsExtra â¹2000 off* on ICICI Bank Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra â¹2000 off* on Axis Bank Credit and Debit CardsExtra â¹2000 off* on ICICI Bank Credit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback | GO TO STORE |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 137 grams |
| Water Resistant | No |
| Dimensions | 5.5x2.7x0.3 inches |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 695.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | Super AMOLED |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC7730 |
| Graphics | Mali-400 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 128 GB |
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Tizen OS, v2.4 |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Talk time | 15 |
| Capacity | 2600 mAh |
| Type | Li-Ion |