| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 0 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 4 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Video | 720p |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 9 |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 346 |
| Capacity | 1600 mAh |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 124 grams |
| Dimensions | 4.9x2.5x0.3 inches |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT |
| Screen to body percentage | 565.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 800x480 pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Graphics | Mali-400 |