| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 31971 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unli | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | True HD-IPS Plus LCD |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 759.0 % |
| Pixel Density | 424 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| SIM Configuration | Single SIM (Micro SIM) |
| NFC Chipset | Yes |
| Infrared | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| CPU | 2.2 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Adreno 330 |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie | 2.1 M.Pixels |
| Video | 1080p@60fps |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 900 |
| Capacity | 3000 mAh |
| Talk time | 17 |
| Type | Li-Ion |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.4x2.7x0.3 inches |
| Weight | 143 grams |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Expandable | No |