| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2100 mAh |
| General: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 210 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Single SIM |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| Sound: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1280x720 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| RAM | 15 GB |