| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6700 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| General: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.0 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2000 mAh |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 8 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |