| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4000 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | 1.3 GHz |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2800 mAh |
| Talk time | 12 |
| Standby Time | 240 |
| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 480x854 pixels |
| Screen to body percentage | 602.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| General: |
|---|