| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4899 | GO TO STORE | ||
|
Rs 15999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unli | GO TO STORE |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.0x2.9x0.3 inches |
| Weight | 189 grams |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 128 GB |
| RAM | 2 GB |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.5 GHz (Quad Core) + 1.1 GHz (Quad Core) |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| Graphics | Adreno 405 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Sound: |
|---|
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Video | 1080p(HD)@30fps |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Talk time | 44 |
| Standby Time | 600 |
| Capacity | 4900 mAh |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 721.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, WiFi Direct, hotspot |