| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 31999 | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, Super Dart, 65W |
| Type | Li-ion |
| Removable | No |
| Charging speed | 100 % in 36 minutes (claimed by Brand) |
| General: | |
|---|---|
| Face unlock | Yes |
| Launch Date | October 17, 2021 |
| Weight | 200 grams |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Size | 6.62 inches (16.81 cms) |
| Colors | Neo Green, Neo Blue, Neo Black |
| Dimensions | 6.41 x 2.98 x 0.34 inch (162.9 x 75.8 x 8.6 mm) |
| Software: | |
|---|---|
| Custom UI | Realme UI |
| Operating System | Android v11 |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| USB OTG Support | Yes |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| NFC Chipset | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/ax/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Infrared | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Display Type | AMOLED, HDR 10+ |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Pixel Density | 398 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 8569.0 % |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 1080 pixels |
| Brightness | 1300 nits |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 3.2GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8GHz, Quad core, Kryo 585 |
| Architecture | 64-bit |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | Yes, USB Type-C mm |
| Speaker Features | Dolby Atmos |
| Speaker | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Zoom | Digital 20 x |
| Sensor | ISOCELL Plus |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video | Rear: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps |
| Rear | Triple (64 MP, f/1.8, Wide Angle(78° field-of-view) Camera + 8 MP, f/2.3, Wide Angle, Ultra-Wide Angle Camera(15.7 mm focal length, 4.0" sensor size) + 2 MP, f/2.4 Camera(21.88 mm focal length, 5.0" sensor size)) |
| Front | 162531 M.Pixels |
| Image Stabilization | Yes, Electric Image Stabilization (EIS) |
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |