| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 25999 | GO TO STORE | ||
|
Rs 26780 | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| USB OTG Support | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| Battery: | |
|---|---|
| Removable | No |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4300 mAh |
| Fast Charging | Yes, Super Dart, 65W |
| Charging speed | 100 % in 33 minutes (claimed by Brand) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | Realme UI |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal Memory | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Expandable Memory | No |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Adreno 642L |
| Architecture | 64-bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU | 2.4GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9GHz, Quad core, Kryo 670 |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 8531.0 % |
| Brightness | 1000 nits |
| Display Type | Super AMOLED, 2.5D Curved Glass |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 409 pixels per inch (ppi) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 174 grams |
| Size | 6.43 inches (16.33 cms) |
| Dimensions | 6.27 x 2.89 x 0.31 inch (159.2 x 73.5 x 8 mm) |
| Launch Date | September 8, 2021 |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Colors | Luna White, Cosmos Black, Voyager Grey |
| Face unlock | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Front | 0 M.Pixels |
| Video | Rear: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps, 1280x720 @ 30 fps |
| Zoom | Digital 20 x |
| Image Stabilization | Yes, Electric Image Stabilization (EIS) |
| Rear | Triple (64 MP, f/1.8, Wide Angle(80° field-of-view) Camera + 8 MP, f/2.3, Wide Angle, Ultra-Wide Angle Camera(15.8 mm focal length, 4.0" sensor size, 1.12µm pixel size) + 2 MP, f/2.4 Camera(21.9 mm focal length, 5.0" sensor size, 1.75µm pixel size)) |
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sensor | CMOS image sensor |