| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 13772 | GO TO STORE | ||
|
Rs 13999 | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080 pixels |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Display Type | IPS LCD |
| Brightness | 600 nits |
| Pixel Density | 400 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 8488.0 % |
| Aspect ratio | 20.1:9 |
| Camera: | |
|---|---|
| Sensor | ISO-CELL |
| Front | 1620531 M.Pixels |
| Video | Rear: 1920x1080 @ 30 fps, 1280x720 @ 60 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps, 1280x720 @ 30 fps |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Flash | Rear (LED Flash), Front (Screen flash) |
| Zoom | Digital 10 x |
| Image Stabilization | Yes, Electric Image Stabilization (EIS) |
| Rear | Triple (50 MP, f/1.8, Wide Angle(77° field-of-view) Camera + 2 MP, f/2.4 Camera(21.88 mm focal length, 5.0" sensor size, 1.75µm pixel size) + 2 MP, f/2.4, depth Camera(21.64 mm focal length, 5.0" sensor size, 1.75µm pixel size)) |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | MediaTek Helio G96 |
| CPU | 2.05GHz, Dual core, Cortex A76 + 2GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Architecture | 64-bit |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | September 11, 2021 |
| Colors | Space Black, Space Purple |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Face unlock | Yes |
| Dimensions | 6.46 x 2.97 x 0.33 inch (164.1 x 75.5 x 8.5 mm) |
| Weight | 194 grams |
| Size | 6.6 inches (16.76 cms) |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 256 GB (Dedicated) |
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | Realme UI |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes, Quick, 18W |
| Charging speed | 50 % in 36 minutes (claimed by Brand) |
| Type | Li-ion |
| Removable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| Infrared | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| USB OTG Support | Yes |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/b/g/n/n 5GHz |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| NFC Chipset | No |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |