| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 12788 | Flat 100 off on first Flipkart Pay Later.5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.20%off on 1st txn with Amex Network Cards.Get Google Nest Mini at 1499. | GO TO STORE |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | August 4, 2021 |
| Colors | Dazzle black, Polar Silver, Energy Blue |
| Size | 6.95 inches (17.65 cms) |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Dimensions | 6.82 x 3.1 x 0.38 inch (173.3 x 78.7 x 9.6 mm) |
| Face unlock | Yes |
| Build | Back: Plastic |
| Battery: | |
|---|---|
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Flash, 18W |
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 7000 mAh |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Side |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | 2GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 256 GB (Dedicated) |
| RAM | 4 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Rear: 1920x1080 @ 30 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps |
| Rear | Quad (48 MP, f/1.79 Camera + 2 MP Camera + 2 MP, depth Camera + 2 MP Camera) |
| Front | 820 M.Pixels |
| Zoom | Digital 10 x |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Flash | Rear (Quad LED Flash), Front (Dual LED) |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | HiOS |
| Connectivity: | |
|---|---|
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| USB OTG Support | Yes |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Wi-Fi | Yes with ac/b/g/n/n 5GHz |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 8423.0 % |
| Brightness | 480 nits |
| Display Type | IPS LCD |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Resolution | 1080 pixels |
| Pixel Density | 387 pixels per inch (ppi) |