| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4300 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unli | GO TO STORE |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| RAM | 1 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Video | 720p |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2000 mAh |
| Talk time | 9 |
| Fast Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| Standby Time | 288 |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 572.0 % |
| Display Type | TFT |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 800x480 pixels |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 4.9x2.5x0.4 inches |
| Weight | 132 grams |
| Water Resistant | No |