| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 5199 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹1300 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹1300 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 8999 | Low cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 5899 | Get Flat Rs.30 off on Min Purchase of Rs.199. Use coupon code "PREPAID30". T&C Buy any 2 products and get flat Rs. 50 off on all Prepaid and COD orders. Use Coupon "B2G50" T&C | GO TO STORE |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Expandable | microSD, Upto 32GB (Hybrid Slot) |
| Internal | 16 GB |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| CPU | 1.25 GHz, Cortex A53 |
| Architecture | 64 bit |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | 04 July 2017 |
| Colors | Gold, Mocha Gold |
| Dimensions | 6.1 x 2.9 x 0.2 inches (154.5 x 76.6 x 9 mm) |
| Weight | 163 grams (5.74 oz) |
| Water Resistant | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie Camera Features | No |
| Selfie | 5MP |
| Rear Camera Features | LED flash, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 720p |
| Rear | 13MP |
| Physical Aperture | Rear (f/2.2), Front (f/2.2) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | Upto |
| Standby Time | Upto |
| Removable Battery | No |
| Wireless Charging | No |
| Fast Charging | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Gyroscope | No |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 620.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 282 pixels per inch (ppi) |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 720x1280 pixels |