| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7999 | No Cost EMI on Bajaj Finserv EMI Card on cart value above ₹4499Extra savings on EMI transactions with SBI Credit CardsExchange offer SVW-1Flat ₹2,501 Off On Smartron t phone PExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExtra 1000 off on SVW | GO TO STORE |
| General: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.1 |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| NFC Chipset | No |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 296 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 714.0 % |
| Resolution | 720x1080 pixels |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.4 GHz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 435 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |