| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6899 | Get Extra 10% off. Use Code "BRAND10" T&C Pay online and Get up to Rs. 50 Off on Prepaid Orders T&C Buy any 2 products and get flat Rs. 50 off on all Prepaid and COD orders. Use Coupon "B2G50" T&C | GO TO STORE | |
|
Rs 7999 | 10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 652 |
| CPU | 1.8 GHz (Quad Core) + 1.4 GHz (Quad Core) |
| Graphics | Adreno 510 |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Screen to body percentage | 706.0 % |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast Charging | Yes, Quick Charging 2.0 |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.0x3.0x0.3 inches |
| Water Resistant | No |
| Weight | 155 grams |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie Camera Features | No |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable | No |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| NFC Chipset | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes |