| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4575 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹424 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardGet extra â¹424 off (price inclusive of discount)10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards | GO TO STORE | |
|
Rs 4999 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.250Low cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 4939 | GO TO STORE | ||
|
Rs 6049 | Get Flat Rs.40 off on Min Purchase of Rs.199. Use coupon code "PREPAID40". T&C Buy any 2 products and get flat Rs.75 off on Prepaid and COD Orders. Use Coupon "B2G75" T&C | GO TO STORE |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, Upto 128GB (Hybrid Slot) |
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Light, Proximity |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | Yes, Rear- mounted |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8MP |
| Rear | 8MP |
| Other Features | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Exposure compensation |
| Rear Camera Features | LED Flash, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5.34 inches |
| Touchscreen type | Capacitive, Multi-touch |
| Pixel Density | 201 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 480 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Capacity | 3000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Removable Battery | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6739 |
| CPU | 1.28 GHz, Cortex A53 |
| No of Cores | 4 (Quad core) |
| Graphics | PowerVR GE8100 |
| Architecture | 64 bit |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| Wi-Fi | Yes, with Hotspot |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.1 |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| USB | microUSB 2.0 |
| NFC Chipset | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |