| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 11900 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.20%off on 1st txn with Amex Network Cards T&C.10% Off on BOB Mastercard debit card.Get Google Home mini.Get Mi Smart Speaker.50 Off on ICICI Mastercard Debit Card.100 Off on First Pay Later Transaction.Get a Google Nest Hub.Get a Lenovo Smart Clock. | GO TO STORE | |
|
Rs 5499 | GO TO STORE | ||
|
Rs 13499 | GO TO STORE | ||
|
Rs 9799 | Exciting EMI offers | GO TO STORE | |
|
Rs 8549 | Pay online and get Flat 20% off T&C | GO TO STORE | |
|
Rs 11299 | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 |
| Graphics | Mali-T860MP2 |
| CPU | 1.8 GHz |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 165 grams |
| Dimensions | 5.9x2.9x0.3 inches |
| Water Resistant | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Fast Charging | No |
| Type | Li-Po |
| Standby Time | 543 |
| Talk time | 27 |
| Capacity | 3500 mAh |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 725.0 % |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | LTPS IPS LCD |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |
| RAM | 3 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash, Dual LED |
| Selfie Camera Features | No |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| NFC Chipset | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |