| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 256 |
| Type | 1450 mAh |
| Capacity | 1450 mAh |
| Talk time | 5 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| GPS | No |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 3 M.Pixels |
| Video | No |
| Primary | 2 Megapixels |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT |
| Size (in inches) | 3.5 Inch |
| Resolution | 320 pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 16.4 x 9.8 x 7.4 cm |
| Weight | 330 Grams |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 512 GB |
| Expandable | Upto 32 GB |
| RAM | 0 GB |
| Processor: | |
|---|---|
| Frequency | 1 GHz |
| OEM | 1 GHz + MTK 6572M |