| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3570 | GO TO STORE | ||
|
Rs 9989 | Additional 5% Cashback on purchase through EMI option using ICICI BANK Credit CardLow cost EMI available | GO TO STORE | |
|
Rs 6999 | Get extra â¹1000 off (price inclusive of discount)5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Instant Discount on EMI with ICICI Bank Credit Cards5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardBuy Now and get 10% off on Flight Bookings on Flipkart during The BIg Billion DayGet extra â¹1000 off (price inclusive of discount)5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Car | GO TO STORE |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Expandable | MicroSD, 32 GB |
| Internal | 8 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Talk time | 16 |
| Standby Time | 264 |
| Capacity | 2900 mAh |
| Sound: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-T760MP2 |
| CPU | 1.5 GHz (Octa Core) |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| GPS | Yes |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 717.0 % |
| Display Type | IPS |
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0.2 (Lollipop) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | (6.0x3.0x0.3 inches) |
| Weight | 140 grams |