| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 2695 | Buy any 2 products and get flat Rs. 50 off on all Prepaid and COD orders. Use Coupon "B2G50" T&C | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 4 |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 160 |
| Capacity | 1500 mAh |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Infrared | No |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.3x2.6x0.3 inches |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.1 (Jelly Bean) |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 503.0 % |
| Display Type | TFT |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 16GB |
| Internal | 512 GB |
| RAM | 0 GB |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.0 GHz |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 2 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |