| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3999 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 300 |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 7 |
| Capacity | 2000 mAh |
| General: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 854x480 pixels |
| Display Type | IPS LCD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 196 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Graphics | Mali-400MP2 |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Video | 1080p |
| Selfie | 5 M.Pixels |