| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 144900 | GO TO STORE | ||
|
Rs 142953 | Exciting EMI offers Special Discounted Price* | GO TO STORE | |
|
Rs 144900 | GO TO STORE | ||
|
Rs 137559 | Use promocode SAVE5 to get this price | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Wireless Charging | Yes |
| Removable Battery | No |
| Capacity | 3174 mAh |
| Type | Li-ion |
| Fast Charging | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | iOS 12 |
| General: | |
|---|---|
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Dimensions | 6.20 x 3.05 x 0.30 inches (157.5 x 77.4 x 7.7 mm) |
| Weight | 208 grams (7.34 oz) |
| Water Resistant | Yes, Splash proof |
| Camera: | |
|---|---|
| Physical Aperture | F 2.2 |
| Image Stabilization | Yes, Optical Image Stabilisation (OIS) |
| Selfie Camera Features | HDR, Autofocus with Focus Pixels |
| Selfie | 7MP f/2.2, 32mm |
| Other Features | Burst mode, Timer mode, Photo geotagging, Auto image stabilisation, Advanced red-eye correction, Portrait mode with advanced bokeh and Depth Control |
| Rear Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama), 2x optical zoom; digital zoom up to 10x |
| Rear | Dual (12MP f/1.8, 28mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, OIS, PDAF + 12MP f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, OIS, PDAF) |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 512 GB |
| RAM | 4 GB |
| Expandable | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity, Compass, Barometer |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Jack | No mm |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | Super AMOLED |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 458 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 844.0 % |
| Resolution | 1242 pixels |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM and eSIM) |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| USB | 2.0, Proprietary reversible connector |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 2x Vortex + 4x Tempest |
| No of Cores | 6 (Hexa-core) |
| Graphics | Apple GPU (4-core graphics) |
| Chipset | Apple A12 Bionic |
| Architecture | 64 bit |