| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 330 |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 8 |
| Capacity | 1650 mAh |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.5 GHz |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Graphics | Adreno 225 |
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 8 |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Weight | 160 grams |
| Dimensions | 4.8x2.7x0.3 inches |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 621.0 % |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 217 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC Chipset | Yes |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Single SIM (Micro SIM) |
| Infrared | No |