| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Display Type | IPS Display |
| Size (in inches) | 5.2 inch |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | 1.3 GHz, Octa Core |
| Frequency | 13 GHz |
| No of Cores | Octa Core |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | Up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 400 gm |
| Dimensions | 147.7 x 73.2 x 7.56 mm |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | - |
| Type | 2450 mAh |
| Standby Time | - |
| Capacity | 2450 mAh |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 5 M.Pixels |
| Primary | 13 MP |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual Sim |
| Wi-Fi | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |