| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 2699 | 10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Graphics | Mali-400 |
| General: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Infrared | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2100 mAh |
| Talk time | 7 |
| Standby Time | 190 |
| Type | Li-Ion |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 4 GB |
| RAM | 0 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 2 M.Pixels |
| Video | 720p@15fps |
| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 343.0 % |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |